2 patentim onaylandı ve tescillendi – İçeriğinde neler mi var? Nesnelerin İnterneti, Akıllı Şehirler, Artırılmış Gerçeklik, Makine Öğrenmesi

Reading Time: 2 minutes

Turkiye’de ar-ge faaliyetlerinin nasıl oldugunu az çok tahmin edersiniz. Hemen hemen her sirket, kurum, kisitli imkanlarla ve tesvik edilmeyen ortamlara sahip. Ancak ben sansli kesimden sayilirim, nitekim calistigim 4 seneyi askin sure boyunca Vodafone ar-ge’de Murat Eksioglu’nun yonettigi ekipte bircok patent basvuru rekoruna imza attik. Buradaki en onemli nokta, baska sirketlerin yaptigi gibi incelemesiz sinifinda yer alan bastan savma fikirlerin patent basvurulari degil, incelemeli patent basvurulari yapmis olmamiz.

Patent buluscusu calisma arkadasım Zulal Kutuk’e de benimle birlikte bu iki patentte yer almasından dolayı tesekkur ederim. Asagidaki belge, bulusumuz olan “Yaya Güvenliğini Artiran Bir Trafik Işiklari Kontrol Yöntemi Ve Buna İlişkin Bir Sistem”.

Ikinci patent ise, onaylandiginin bilgisini henüz bugun aldigim icin belgesini henüz paylasamiyorum. Patent basligi, “Artirilmiş Gerçeklik Ve Sosyal Ağ Analiziyle Abonelerin Yakinlariyla Temasa Geçmesi İçin Bir Mobil Haberleşme Yöntemi”

Incelemeli patent sureci çok uzun sürüyor, halen 26 adet patent başvurum icin inceleme sonucunu bekliyoruz. Yaratacilik, yeni fikir gelistirme, ve daha onemlisi de onlari hayata gecirerek toplum icin deger yaratmaya devam.

Iste tum patent başvurularım (26 tanesinin inceleme raporu bekleniyor)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.